14.12.2018r. Godz. 15:52Bieżące interwencje

Ważniejsze zdarzenia w dniu 27.12.2013r.

dodano: 27 grudnia 2013 o 22:12 | ostatnia aktualizacja: 28 grudnia 2013 o 22:12 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

1. O godzinie 13:13 strażacy z Opola zostali zadysponowani do wypadku dwóch samochodów osobowych do jakiego doszło na trasie Karczów – Skarbiszów spowodowanym najprawdopodobniej niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że kierowca daewoo na łuku drogi wpadł w poślizg, zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z prawidłowo jadącym samochodem renault. Zabezpieczono miejsce zdarzenia oraz wstrzymano ruch pojazdów w obu kierunkach. W momencie przyjazdu jednostki OSP kierująca samochodem renault znajdowała się poza pojazdem, a pasażerkę wydostano na zewnątrz udzielając kwalifikowanej pierwszej pomocy. W tym samym czasie wydostano na zewnątrz kierującego samochodem daewoo udzielając kwalifikowanej pierwszej pomocy. Przy pomocy sprzętu hydraulicznego jednostka PSP wydostała na zewnątrz pasażerkę daewoo, u której lekarz stwierdził zgon. Odłączono akumulatory oraz zakręcono zawór butli z gazem w samochodzie renault. Zespół ratownictwa medycznego do szpitala zabrał kierującego daewoo. Na miejsce zdarzenia został zadysponowany śmigłowiec ratowniczy ,który zabrał do szpitala pasażerkę renault. Kierująca renault po przebadaniu na miejscu przez zespół ratownictwa medycznego, również została zabrana do szpitala. Straty materialne spowodowane tym zdarzeniem oszacowano na 20 tyś.pln.

2. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Oleśnie otrzymał o godzinie 14:34 zgłoszenie o wybuchu butli na propan – butan w jednym z budynków jednorodzinnych w miejscowości Rudniki. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia kierujący działaniem ratowniczym w wyniku rozpoznania KDR ustalił że w kuchni budynku mieszkalnego prawdopodobnie doszło do wybuchu gazu propan – butan, o czym świadczyły zewnętrzne oznaki w obiekcie takie jak: wyrwane drzwi, podniesiony fragment stropu w kuchni, przewrócona część ściany działowej w przedsionku, opalone elementy wyposażenia wnętrza. Na miejscu zdarzenia obecni są funkcjonariusze policji oraz zespół ratownictwa medycznego. Lekarz stwierdził zgon poszkodowanego, znajdującego się w kuchni. Działania jednostek straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, otwarciu dwóch pomieszczeń, przeszukaniu i sprawdzeniu wszystkich pomieszczeń budynku, zakręceniu oraz wyniesieniu butli 11 kg z gazem oraz przeprowadzeniu pomiarów z wykorzystaniem miernika. Straty materialne spowodowane tym zdarzeniem oszacowano na 20 tys.pln.

3. O godzinie 20.10 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Kędzierzynie – Koźlu otrzymał zgłoszenie o zatruciu tlenkiem węgla w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej i przeprowadzeniu rozpoznania okazało się, że w mieszkaniu na III piętrze, zatruciem tlenkiem węgla uległy cztery osoby. Działania straży pożarnej polegały na ewakuacji osób poszkodowanych na klatkę schodową i dokonaniu pomiaru miernikiem wielogazowym   .  Nasze pomiary wykazały stężenie na poziomie 300 ppm. Nastepnie przewietrzono pomieszczenia oraz podano tlen najbardziej poszkodowanej osobie, która została przekazana zespołowi ratownictwa medycznego. Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz zadysponował dodatkowy zespół ratownictwa medycznego celem przewiezienia poszkodowanych na badania do szpitala. Ze względu na duże emocje i ograniczenie stresu związanego z zdarzeniem, małym dzieciom zostały przekazane maskotki. Właścicielka mieszkania została poinformowana o zakazie eksploatacji piecyka gazowego w łazience do czasu dokonania przeglądu instalacji kominowej i wentylacyjnej.

Dyżurny Operacyjny

SK OKW PSP