16.02.2019r. Godz. 17:04Bieżące interwencje

Ważniejsze zdarzenia w dniu 28.01.2012

dodano: 28 stycznia 2012 o 21:01 | ostatnia aktualizacja: 29 stycznia 2012 o 23:01 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

Ważniejsze zdarzenia w dniu 28.01.2012

Ważniejsze zdarzenia w dniu 28.01.2012

 O godzinie 1:14 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Brzegu zadysponował 5 zastępów straży pożarnej /2 zastępy PSP oraz 3 zastępy OSP/ do zgłoszenia palącego się budynku mieszkalnego w miejscowości Śmiechowice. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zabezpieczono teren działań. Mieszkańcy przebywali na zewnątrz budynku. Następnie ratownicy wyposażeni w aparaty dróg oddechowych podali jeden prąd wody na palący się materac w pokoju dziecięcym. Po ugaszeniu pożaru cały budynek został przewietrzony. Przypuszczalną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia przez osobę dorosłą. Straty oszacowano na 1 tys.zł., a uratowane mienie na 120 tys.zł.

O godzinie 9:08 zgłoszono do stanowiska kierowania w Głubczycach o palącym się kościele w miejscowości Jakubowice. Dyżurny zadysponował 10 zastępów straży /4 zastępy z PSP oraz 6 zastępów z OSP/. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano miejscowe OSP Jakubowice podczas gaszenia pożaru w piwnicy. W chwili przybycia zastępu z PSP pożarem objęte było pomieszczenie piwnicy, w której mieścił się piec centralnego ogrzewania oraz składowany węgiel i drewno. Całe wnętrze kościoła wypełnione było gęstym dymem. Po odłączeniu zasilania elektrycznego, do wnętrza piwnicy wprowadzono jedną rotę gaśniczą wyposażoną w aparaty oddymiające. Podano jeden prąd wody na palące się materiały opałowe. Dalsze działania polegały na oddymianiu , ewakuowaniu mienia oraz przewietrzaniu kościoła. W czasie oddymiania i przewietrzania wystąpiły problemy z powodu braku otworów wentylacyjnych oraz możliwości otwarcia okien. Ze względu na wysoką temperaturę panującą w piwnicy dokonywano częstych zmian ratowników pracujących w piwnicy. Po przewietrzeniu kościoła sprawdzono pomiszczenia strychowe, nie stwierdzono zagrożenia pożarowego. Spaleniu uległo: materiał palny nagromadzony w piwnicy kościoła. Zniszczeniu uległo całe wnętrze kościoła, przedmioty liturgiczne, ubrania liturgiczne, organy kościelne oraz wyposażenie kościoła znajdujące się w środkowej nawie. Miejsce zdarzenia przekazano protokolarnie miejscowemu proboszczowi. Przypuszczalną przyczyną pożaru była wada pieca centralnego ogrzewania. Straty oszacowano na 250 tys.zł., a uratowane mienie na 670 tys.zł. Łączny czas trwania działań ratowniczych wyniósł pięć i pół godziny. W działaniach udział brało 52 ratowników z PSP i OSP. Podczas wynoszenia przedmiotów liturgicznych na zewnątrz kościoła solidarnie pomagała miejscowa społeczność.

O godzinie 20.35 dyżurny z Nysy zadysponował  zastęp straży do jednego z mieszkań w Nysie celem sprawdzenia obecności tlenku węgla. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że zespół ratownictwa medycznego zabrał do szpitala dziecko w wieku 2 lat z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla. Dokonano pomiaru we wszystkich pomieszczeniach mieszkania, stwierdzając obecność 70 ppm tlenku węgla. Przewietrzono mieszkanie i po dokonaniu ponownego pomiaru nie stwierdzono obecności tlenku. Mieszkanie przekazano postanowieniem właścicielce. Przypuszczalna przyczyna, to prawdopodobnie wada urządzenia gazowego w łazience.