14.12.2018r. Godz. 11:56Bieżące interwencje

Ważniejsze zdarzenia w dniu 29.10.2017

dodano: 29 października 2017 o 23:10 | ostatnia aktualizacja: 30 października 2017 o 23:10 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

Dzisiaj na terenie województwa opolskiego straż pożarna interweniowała ok 533 razy. Odnotowaliśmy 4 pożary, 511 miejscowych zagrożeń i 18 alarmów fałszywych. W wyniku zdarzeń poszkodowanych zostało 7 osób, w tym 1 to ofiara śmiertelna. We wszystkich działaniach ratowniczych brało udział 695 zastępów, w sile 3375 strażaków.

Dobrzeń Wielki (powiat opolski) - W wyniku silnego wiatru o godzinie 7:44 doszło do zdarzenia drogowego z udziałem 2 osób. Na poruszający się samochód osobowy vw passat spadł duży konar drzewa, który uszkodził dach pojazdu. W wyniku tego zdarzenia kierowca poniósł śmierć, a pasażer został przewieziony do szpitala. W działaniach brało udział 5 zastępów straży pożarnej.

Kadłubiec (pow. strzelecki) – w wyniku silnego wiatru z dachu budynku gospodarczego oderwała się blacha trapezowa na powierzchni ok 100 m2. Na budynku gospodarczym znajduje się naruszona pozostała część blachy (ok 30 m2). Działania Straży polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, usunięciu blachy z drogi gminnej, usunięciu naruszonej blachy z dachu budynku gospodarczego i ułożeniu w bezpiecznym miejscu. Wstępne straty oceniono na 50 tys. zł.

W Opolu pod wpływem podmuchu silnego wiatru oderwany został daszek balkonowy z ostatniego piętra budynku wielorodzinnego. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, po sprawieniu drabiny mechanicznej przy pomocy pilarki do cięcia stali i betonu po kawałku usunęli konstrukcję daszku. Pocięte elementy pozostawiono w miejscu bezpiecznym. Wstępne straty oceniono na 30 tys. zł.

Hajduki Nyskie - wiejący silny wiatr oderwał częściowo blachę na dachu kościoła. Ze względu na brak wyłazu na dach zadysponowano dodatkowe siły: Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego "Głuchołazy" oraz drabinę SD 30. Po przybyciu SGRW z wieży kościelnej zbudowano stanowisko. Ze względu na ograniczone możliwości manewrowe oraz nasilające się gwałtowne porywy wiatru odstąpiono od wykorzystania SD 30 w działaniach SGRW. Działania polegały na dotarciu ratownika na szczyt dachu i mocowaniu naderwanego poszycia do konstrukcji dachu. Zabezpieczono także poszczególne blachy opierzenia.

Ponadto w wyniku silnego wiatru uszkodzone zostały:
- budynki mieszkalne – 62
- budynki gospodarcze – 24
- samochody - 12
- obiekty sakralne - 4

Poniżej zestawienie interwencji związanych z silnym wiatrem (orkan Grzegorz) na terenie województwa opolskiego na godzinę 24:00.

KM/KP

ilość zdarzeń

KM Opole

KP Brzeg

KP Głubczyce

KP K-Koźle

KP Kluczbork

KP Krapkowice

KP Namysłów

KP Nysa

KP Olesno

KP Prudnik

KP Strzelce Op.

RAZEM

W zdarzeniach udział brało 669 zastępów, tj. 2981 strażaków.

Opracował:
kpt. Łukasz Olejnik – oficer prasowy