13.12.2018r. Godz. 15:15Bieżące interwencje

Ważniejsze zdarzenia w dniu 09.02.2012

dodano: 9 lutego 2012 o 20:02 | ostatnia aktualizacja: 10 lutego 2012 o 23:02 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

Ważniejsze zdarzenia w dniu 09.02.2012

O godzinie 5:49 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP zadysponował 4 zastępy do palącego się budynku mieszkalnego w Kolanowicach. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pożarem objęty był strop w okolicy komina oraz panowało duże zadymienie na poddaszu budynku. Ratownicy zabezpieczyli  oraz oświetlili miejsce zdarzenia, przystąpili do rozbiórki zabudowy nad kominkiem. Pożar ugasili za pomocą hydronetki. Spaleniu uległ strop nad kominkiem oraz obudowa kominka. Przypuszczalną przyczyną pożaru było wadliwe zamontowanie rury odprowadzającej dym z kominka. Straty oszacowano na 4 tys.zł, a uratowane mienie na 100 tys.zł.

O godzinie 12:59 doszło do wypadku w miejscowości Sosnówka - kierunek na A-4 (powiat opolski) samochodu ciężarowego z transporterem. Oznakowano teren działań. Następnie ratownicy udzielili poszkodowanemu kierowcy z transportera kwalifikowanej pierwszej pomocy poprzez założenie kołnierza ortopedycznego, okrycie  folią termoizolacyjną oraz pomocy zespołowi ratownictwa medycznego w unieruchomieniu złamanej kończyny i przeniesieniu chorego do karetki. Straty dwóch uszkodzonych pojazdów oszacowano na 20 tys.zł.

O godzinie 14:10 doszło do zadymienia w budynku wielorodzinnym w Dobrodzieniu (powiat oleski). Po przyjeździe na miejsce zdarzenia kierujący akcją stwierdził, że w budynku tym robotnicy prowadzili prace rozmrażania rur kanalizacyjnych na klatce schodowej. Podczas rozmrażania doszło do zapalenia się przestrzeni między stropowej (parter /I piętro). Pożar przedostał się do lokalu niezamieszkałego. Przed przybyciem straży lokatorzy samodzielnie opuscili mieszkania. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu wody w przestrzeń miedzy stropową, pracach rozbiórkowych stropu, demontażu urządzeń sanitarnych, przewietrzeniu mieszkania i klatki schodowej. W działaniach brało udział 5 zastępów straży, w sile 26 ratowników.

O godzinie 20:18 w Opolu przy ulicy Tatrzańskiej w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego doszło do pożaru wersalki, części podłogi oraz kasetonów na  suficie. Pożar powstał w wyniku niedomkniętych drzwiczek pieca, gdzie w niewielkiej odległości stała wersalka. Pożar przed przybyciem 2 zastępów straży częściowo ugasili sąsiedzi. Działania ratowników polegały na przewietrzeniu oraz sprawdzeniu całego budynku. Lokatorce z uwagi na przebywanie w zadymionym mieszkaniu ratownicy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poprzez tlenoterapię oraz wsparcie psychiczne. Następnie poszkodowaną przekazano przybyłemu zespołowi ratownictwa medycznego.