20.02.2019r. Godz. 07:04Bieżące interwencje

Ważniejsze zdarzenia w dniu 03.09.2012

dodano: 3 września 2012 o 23:09 | ostatnia aktualizacja: 4 września 2012 o 05:09 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

Ważniejsze zdarzenia w dniu 03.09.2012

Dzisiaj nad ranem w powiecie głubczyckim doszło do sześciu pożarów 35 stert słomy /z czego 5 stert uratowano/. Pożary te miały miejsce w następujących miejscowościach:

- o godzinie 1:40 na trasie Widok-Ucieszków paliły się 3 sterty /pożar średni/, zadysponowano 5 zastępów straży. Podano 2 prądy wody w natarciu na dwie zastane objęte całkowicie pożarem oraz 2 prądy wody w obronie na trzecią stertę. Dalsze czynności ratowników polegały na dozorowaniu dopalających się stert. Spaleniu uległo około 269 ton słomy. Straty oszacowano na 54 tys.zł a uratowane mienie na 25 tys.zł.

- o godzinie 2:04 w miejscowości Widok paliło się 6 stert oraz w niewielkiej odległości w miejscowości Babice paliły się 3 następne /pożar duży/, zadysponowano 4 zastępy straży. Działania straży polegały na podaniu 5 prądów wody w natarciu oraz na dozorowaniu dopalających się stert. Spaleniu uległo 863 tony słomy, straty oszacowano na 173 tys.zł.

- godzinie 3:10 na trasie Branice-Niekazanice doszło do całkowicie objętych pożarem 11 stert /pożar duży/. Sterty te paliły się na polu uprawnym i nie stwarzały zagrożenia dla sąsiadujących obiektów. Jeden zastęp z OSP Branice zabezpieczył miejsce zdarzenia i prowadził dozorowanie nad pogorzeliskiem. Spaleniu uległo około 2070 ton słomy a straty oszacowano na 420 tys.zł.

- o godzinie 3:17 paliło się 5 stert w miejscowości Debrzyca /pożar średni/. Sterty całkowicie objęte były pożarem nie stwarzały zagrożenia dla otoczenia. Zabezpieczono miejsce zdarzenia i dozorowano. Spaleniu uległo około 620 ton słomy na kwotę około 125 tys.zł.

- o godzinie 3:57 przyjęto zgłoszenie o palących się 3 stertach w miejscowości Chróstno /pożar średni/. Zadysponowano na miejsce zdarzenia dwa zastępy straży, gdzie podano 4 prądy wody w natarciu. Straty oszacowano na 37 tys.zł. Spaleniu uległo około 186 ton słomy.

- o godzinie 4:14 do miejscowości Lewice dyżurny zadysponował 4 zastępy straży do palących się 6 kolejnych stert, gdzie 4 objęte były całkowicie pożarem a 2 sterty częściowo. Strażacy podali 4 prądy wody w natarciu na 2 sterty częściowo objęte pożarem. Straty oszacowano na 125 tys.zł a uratowane mienie na 28 tys.zł. Spaleniu uległo około 623 ton słomy.

W działaniach gaśniczych udział brało 18 zastępów straży /8 z PSP oraz 10 z OSP/ w śile 80 ratowników /23 z PSP oraz 47 z OSP/. We wszystkich tych pożarach dochodzenie prowadzi policja. Przypuszczalną przyczyną pożarów może być podpalenie.

O godzinie 5:50 dyżurny otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym dwóch samochodów osobowych w miejscowości Wydrowice w powiecie opolskim. Działania 2 zastępów straży polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyznaczeniu i oznakowaniu strefy zagrożenia poprzez zamknięcie ruchu drogowego w obu kierunkach oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym kierowcom, którzy znajdowali się poza pojazdami. Następnie w uszkodzonych pojazdach odłączono akumulatory oraz usunięto pozostałości powypadkowe. Przypuszczalną przyczyną wypadku było niezachowanie ostrożności podczas wyprzedzania przez jednego z kierowców. Straty uszkodzonych pojazdów wyliczono na 10 tys.zł.

O godzinie 10:01 dyżurny zadysponował 4 zastępy straży do dachowania samochodu osobowego w miejscowości Gwoździce w powiecie krapkowickim. Na miejsce zdarzenia zastępy straży przybyły wraz z zespołem ratownictwa medycznego. Poszkodowanym zajęła się służba medyczna. Działania straży polegały na: zabezpieczeniu i oznakowaniu miejsca zdarzenia, neutralizacji rozlanego oleju oraz usunięciu części powypadkowych. Przypuszczalną przyczyną wypadku mogło być zaśnięcie kierowcy. Straty oszacowano na 12 tys.zł.

O godzinie 10:42 na trasie Boguchwałów-Sucha Psina w powiecie głubczyckim doszło do wypadku ciągnika rolniczego z kosiarką z samochodem osobowym. DW 416 na czas prowadzenia działań była nieprzejezdna w obu kierunkach. Działania straży polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy kierowcy z samochodu osobowego, odłączeniu dopływu prądu z pojazdu osobowego oraz usunięciu pozostałości powypadkowych. Dochodzenie prowadzi policja . Straty uszkodzonych pojazdów oszacowane zostały na 20 tys.zł.

O godzinie 12:32 doszlo do pożaru przylegającej szopy do budynku mieszkalnego w miejscowości Śmiechowice w powiecie brzeskim. Zadysponowano na miejsce zdarzenia 4 zastępy straży. Po przybyciu na miejsce zastępów straży zastano szopę całkowicie objętą pożarem. Na budynek mieszkalny w obronie podano jeden prąd wody a na palącą się szopę 2 prady wody. W szopie składowane było drewno opałowe oraz węgiel. Uratowano mienie o wartości 50 tys.zł a straty wyniosły 5 tys.zł. Przypuszczalną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.

 

Dyżurny Operacyjny Województwa

mł.kpt. Małgorzata Kostrzewska