14.12.2017r. Godz. 03:21Bieżące interwencje

Większa niż w poprzednich latach liczba zdarzeń na przełomie lat

dodano: 1 stycznia 2016 o 07:01 | ostatnia aktualizacja: 11 maja 2016 o 13:05 | kategoria: Działania długotrwałe i ważniejsze zdarzenia

Przełom roku 2015 i 2016 był zdecydowanie bardziej pracowity dla strażaków Opolszczyzny w stosunku do przełomu lat ubiegłych. Odnotowaliśmy blisko trzykrotne więcej zdarzeń. Od godziny 6 rano w Sylwestra do 6 w Nowym Roku było to 70 zdarzeń, w tym 51 pożarów i 16 miejscowych zagrożeń. W zdarzeniach śmierć poniosły 3 osoby i 7 osób zostało rannych. Strażacy kilkukrotnie udzielali kwalifikowanej pomocy poszkodowanym. W poprzenich latach w zdarzeniach ranne były maksymalnie 4 osoby.

Większa niż w poprzednich latach liczba zdarzeń na przełomie lat

Corocznie na przełomie lat w naszej statystyce pojawia się do 5. zdarzeń drogowych. Tym razem było podobnie, ale skutki tych zdarzeń były zdecydowanie tragiczniejsze. Przed godziną 10:00 w Kietrzu wezwani zostaliśmy do zasłabnięcia starszego mężczyzny w stojącym samochodzie. Na miejscu był już zespół ratownictwa medycznego. Niestety nie udało się go uratować. Wieczorem w Sylwestra na 214 km autostrady A4 w zderzeniu dwóch pojazdów renault scenic i fiat ducato zginął kierowca renaulta. Zaraz przed północą w Murowie w dachowaniu samochodu osobowego seat leon śmierć poniosła kobieta a dwie zostały ranne. Strażacy zakończyli działania przy tym zdarzeniu w 2016 roku, więc poszkodowani w tym tragicznym wypadku otwierają statystykę na kolejny rok. To tylko najpoważniejsze zdarzenia drogowe.

Otrzymaliśmy jedno zgłoszenie związane z obecnością w mieszkaniu tlenku węgla. W Nysie zostaliśmy wezwani do rozpoznania obecności czadu w mieszkaniu budynku wielorodzinnego. W łazience strażacy stwierdzili tlenek węgla na poziomie 120 ppm. Cztery osoby zostały zabrane do szpitala na obserwację.

Corocznie, w ciągu kilku ostatnich lat, w okresie przełomu roku dysponowaliśmy nasze pojazdy gaśnicze i strażaków do 16-19. pożarów. Tym razem było tych zdarzeń aż 51. W Kędzierzynie-Koźlu o 21:45 otrzymaliśmy zgłoszenie o pożarze składowiska odpadów i mieszalni farb. Sprawna interwencja strażaków umożliwiła uratowanie mienia wartości blisko 500 tysięcy złotych. Straty wyniosły około 7 tysięcy złotych. O godz. 0:27 w Gogolinie wezwani zostaliśmy do gaszenia pożaru wiaty magazynowej przyległej do budynku produkcyjnego. Pożar zaczął rozprzestrzeniać się na budynek mieszkalny, ale tutaj również szybka interwencja ograniczyła straty do około 50 tysięcy złotych i uratowano mienie wartości ponad pół miliona złotych. W Kędzierzynie-Koźlu z nieustalonych przyczyn doszło do pożaru samochodu volkswagen golf. Pozostałe pożary do pożary drzewek iglastych w przydomowych ogrodach i na skwerach, pożary trawy i śmietników. Szacujemy, że ponad 30 pożarów miało związek z nieumiejętnym i lekkomyślnym użytkowaniem fajerwerków. W zdarzeniach tych nie odnotowaliśmy osób poszkodowanych.

Pomimo tak dużej liczby zdarzeń na przełomie roku, i to tak tragicznych w skutkach, ufamy, że w 2016 roku spadnie liczba zdarzeń, do których dysponowana jest straż pożarna. Szczególnie zdarzeń, w których poszkodowani są ludzie. Życzymy mieszkańcom Opolszczyzny, aby w 2016 roku rzadziej musieli dzwonić na numer 998 i 112 prosząc nas o ratunek i pomoc.

Opracowanie:
bryg. Adam Janiuk