19.02.2019r. Godz. 10:01Bieżące interwencje

Wizyta strażaków z Japonii

dodano: 24 lipca 2015 o 19:07 | ostatnia aktualizacja: 13 stycznia 2016 o 15:01 | kategoria: Wydarzenia

W czwartek 23 lipca br. w komendzie wojewódzkiej PSP w Opolu gościła delegacja 25. strażaków profesjonalnych i strażaków ochotników z Japonii. Wizycie przewodniczył Toshifumi Akimoto prezydent Japan Firefighters Association. 

Wizyta strażaków z Japonii

Opolski komendant wojewódzki PSP nadbrygadier Karol Stępień zapoznał delegację japońskich strażaków z organizacją ochrony przeciwpożarowej na terenie Polski oraz na Opolszczyźnie. W sali konferencyjnej komendy wojewódzkiej nasi koledzy z dalekiej Japonii obejrzeli film o Państwowej Straży Pożarnej i z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej zostało im przedstawione funkcjonowanie profesjonalnej i ochotniczej straży pożarnej. Grupa strażaków, która odwiedziła naszą jednostkę składała się po połowie ze strażaków profesjonalnych i z ochotników. Sporą część stanowili strażacy z Tokio oraz wykładowcy szkół strażackich, między innymi z Tokushimy. Prezydent stowarzyszenia strażaków w Japonii (Japan Firefighters Association) szczególnie był zainteresowany i zadawał szereg pytań dotyczących zarządzania działaniami ratowniczymi w kontekście relacji pomiędzy obu formacjami. Z naszej strony byliśmy zainteresowani organizacją ratownictwa w Japonii, systemem pełnienia służby, liczbą strażaków w japońskich miastach (Tokio 123 tys. strażaków).

Koleżanki i koledzy z Japonii obejrzeli nasze pojazdy i wyposażenie ratownicze oraz spojrzeli na Opole z wysokości drabiny mechanicznej. Obdarowali "gospodarzy terenu", nadbryg. Karola Stępnia komendanta wojewódzkiego PSP i bryg. Pawła Kielara komendanta miejskiego w Opolu tradycyjnym ubiorem strażaka japońskiego, czyli kimonem w odpowiedniej kolorystyce, z japońskimi napisami na klapach „straż pożarna Tokio” i „muzeum katastrof Ikebukuro" i poprosili o ich założenie. Przekazali też miniatury historycznego umundurowania japońskich strażaków, które wręczyli bryg. Adamowi Janiukowi oficerowi prasowemu komendanta wojewódzkiego PSP. My odwdzięczyliśmy się pamiątkowymi medalami i emblematami Państwowej Straży Pożarnej.

Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie.

Opracowanie:
bryg. Adam Janiuk oficer prasowy OKW PSP