11.12.2018r. Godz. 17:02Bieżące interwencje

Wizyta delegacji THW na Opolszczyźnie

dodano: 6 marca 2014 o 15:03 | ostatnia aktualizacja: 11 marca 2014 o 10:03 | kategoria: Wydarzenia

W dniach 6 i 7 marca br. województwo opolskie gości przedstawicieli Federalnego Urzędu Służby Ratownictwa Technicznego Niemiec (Bundesanstalt Technisches Hilfswerk - THW). Przyjazd przedstawicieli THW, na czele z prezydentem tej organizacji Albrechtem Broemme, związany jest z podpisaniem programu współpracy szkoleniowej z Państwową Strażą Pożarną na kolejne dwa lata. Program współpracy został podpisany 6 marca w komendzie wojewódzkiej PSP w Opolu przez prezydenta THW i komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej generała brygadiera Wiesława Leśniakiewicza w obecności wiceministra spraw wewnętrznych Stanisława Rakoczego.

Wizyta delegacji THW na Opolszczyźnie

Dzisiejsza narada była spotkaniem roboczym, podczas którego obie strony zaprezentowały i omówiły dotychczasową współpracę, ale także swoje doświadczenia w zakresie działań ratowniczych i humanitarnych na terenie własnych krajów oraz poza nimi. Podpisany program współpracy ( plan-pracy-psp-thw-260214-uzg.doc) zawiera plany wspólnych ćwiczeń, wymiany ekspertów, szkoleń na lata 2014 i 2015.

Przedstawione podczas narady informacje o działaniach prowadzonych w ostatnich latach przez obie organizacje wskazały kolejne obszary działań, w których współpraca obu służb mogłaby się rozwijać. Dlatego też wstępnie przyjęto propozycje stworzenia dwustronnych zespołów roboczych, które doprecyzują przyjęte projekty. Między innymi rozważana jest możliwość obecności THW na targach Edura w Kielcach i PSP na targach w Hannowerze. Uzgodniono także konieczność wymiany informacji o posiadanym sprzęcie ratowniczym i logistycznym.

Dalszy pobyt delegacji na terenie naszego województwa, to przede wszystkim zapoznanie gości z naszymi jednostkami PSP ich wyposażeniem oraz remizami OSP a także zaprezentowanie najpiękniejszych zakątków naszego województwa. Wyjazd delegacji zaplanowany jest na godzinny poranne 8 marca.

W dzisiejszej naradzie, oprócz ww. znamienitych gości, uczestniczyli ze strony niemieckiej:

• Manfred Metzger – pełnomocnik THW na kraje związkowe Berlin – Brandenburgia – Saksonia – Anhalt,
  • dr Thomas Hoenicke – ekspert Federalnego Urzędu Służby Ratownictwa Technicznego i jednocześnie koordynator współpracy PSP-THW na poziomie centralnym,

a ze strony polskiej:

• bryg. Hubert Harasimowicz - lubuski komendant wojewódzki PSP i jednocześnie koordynator współpracy PSP-THW na poziomie regionalnym,
  • mł. bryg. Tomasz Kołodziejczyk – dyrektor biura współpracy międzynarodowej KG PSP,
  • st. bryg. w st. spocz. Wojciech Kotoński - główny specjalista w biurze współpracy międzynarodowej KG PSP i jednocześnie koordynator współpracy PSP-THW na poziomie centralnym,
  • bryg. Zygfryd Steuer – z-ca komendanta powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu i jednocześnie przedstawiciel PSP w polsko-bawarskiej komisji ekspertów

oraz gospodarze, czyli:

• nadbryg. Karol Stępień - opolski komendant wojewódzki PSP,
  • st. bryg. Jerzy Paluch i st. bryg. Marek Matczak – z-cy opolskiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Informacja o współpracy PSP i THW podana jest w artykule pt. Polsko-niemiecka współpraca ratownicza.

Opracowanie:
bryg. Adam Janiuk