24.02.2019r. Godz. 04:28Bieżące interwencje

Wojewódzki Dzień Strażaka w Opolu

dodano: 9 maja 2012 o 18:05 | ostatnia aktualizacja: 16 maja 2012 o 14:05 | kategoria: Uroczystości

9 maja br. na placu wyjazdowym Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu miała miejsce uroczystość Dnia Strażaka, podczas której Stanisław Rakoczy wiceminister spraw wewnętrznych, gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz Komendant Główny PSP, Józef Sebesta Marszałek Województwa Opolskiego, Ryszard  Wilczyński Wojewoda Opolski, dh Andrzej Borowski prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP i nadbryg. Karol Stępień Opolski Komendant Wojewódzki PSP wręczyli awanse, nagrody i wyróżnienia strażakom PSP i OSP oraz medale XX. lecia strażakom i osobom spoza PSP przez wiele lat wspierającym funkcjonowanie ochrony przeciwpożarowej.

Wojewódzki Dzień Strażaka w Opolu

Dzień Strażaka jest najlepszą i praktycznie jedyną okazją w roku, gdy przełożeni strażaków Państwowej Straży Pożarnej, Prezydium ZOSP RP i społeczeństwo mogą podziękować za zaangażowanie i ofiarność strażakom a strażacy mogą symbolicznie wynagrodzić osoby spoza straży pożarnej za ich wsparcie. Dzisiejsza uroczystość była o tyle szczególna, że odbywa się w dwudziestą rocznicę utworzenia Państwowej Straży Pożarnej. Przełożeni i zaproszeni goście podczas swych wystąpień wskazywali na obecnie szerokie kompetencje Państwowej Straży Pożarnej, wysoki stopień profesjonalizmu, duże poparcie społeczne służby i dziękowali za dobrą współpracę i codzienny trud.

Stanisław Rakoczy wiceminister spraw wewnętrznych powiedział:

- (...) jestem dumny, że mogę nadzorować taką służbę. Służbę o największym zaufaniu społecznym wśród wszystkich Polaków, gdzie innym służbom daleko, daleko do takiego stopnia zaufania. To się nie bierze znikąd. To wy swoją codzienną ofiarną służbą, niesieniem bezinteresownej często pomocy, często z narażeniem zdrowia i życia, zasłużyliście w pełni na taką własną ocenę. Ktoś kiedyś powiedział, że ze wszystkich formacji mundurowych w Polsce, to tylko strażacy są codziennie na froncie. I tak na prawdę jest. Przyjmijcie wyrazy mojego najwyższego uznania i podziękowanie!

Podczas dzisiejszej uroczystości nie zapomniano o strażakach, którzy zginęli podczas służby. Na wniosek Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową „Ku czci strażaków, którzy zginęli podczas akcji ratowniczo-gaśniczych”.

Wręczono zasłużonym strażakom 40 medali za długoletnią służbę nadawanych przez Prezydenta RP, 2. nagrody Ministra Spraw Wewnętrznych, 2 medale honorowe im. Józefa Tuliszkowskiego nadawane przez Komendanta Głównego PSP, 10 dyplomów Komendanta Głównego PSP, 4 złote znaki Związku OSP RP, 2 medale honorowe im. Bolesława Chomicza i 4 medale za zasługi dla pożarnictwa nadawane przez Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP, 11 awansów oficerskich i 2 awanse podoficerskie, 88 medali z okazji XX. lecia Państwowej Straży Pożarnej, odznakę za zasługi dla Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP i odznakę honorową za zasługi dla województwa opolskiego nadawaną przez Marszałka Województwa Opolskiego.

Uroczystość zakończyła się odprowadzeniem sztandaru i odmaszerowaniem kompanii honorowej. Gości zaproszono na strażacką grochówkę.

Opracowanie i zdjęcia:
bryg. Adam Janiuk
rzecznik prasowy OKW PSP
rzecznik@psp.opole.pl