22.10.2017r. Godz. 10:14Bieżące interwencje

Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka w Prudniku

dodano: 20 maja 2011 o 12:05 | ostatnia aktualizacja: 29 grudnia 2011 o 23:12 | kategoria: Uroczystości

Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka w województwie opolskim miały miejsce 20 maja br. o godzinie 11:00 na Rynku w Prudniku. Uroczystość uświetnili swoją obecnością parlamentarzyści ziemi opolskiej Pani Janina Okrągły, Panowie Łukasz Tuska i Adam Krupa, Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Janusz Skulich a także Wojewoda Opolski Ryszard Wilczyński.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządu terytorialnego z terenu prudnickiego Starosta Powiatu Prudnickiego Pan Radosław Roszkowski i Burmistrz Prudnika Pan Franciszek Fejdych, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Opolu dh Andrzej Borowski, szefowie zaprzyjaźnionych służb mundurowych na czele z nadinspektorem Bogdanem Klimkiem, komendanci powiatowi PSP z województwa opolskiego, delegacja strażaków z Republiki Czeskiej na czele z komendantami straży pożarnej z Ołomuńca i Ostrawy płk. Karlem Kolařikiem i Zdenkiem Nytrą. Na uroczystość przybył Prezes Zarządu Głównego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej st. bryg. w st. spocz. Jan Cała, emeryci straży pożarnej ze st. bryg. w st. spocz. Janem Mizą i nadbryg. w st. spocz. Jerzym Seńczukiem. W naszym święcie uczestniczyli przedstawiciele związków zawodowych pożarnictwa, prezesi, dyrektorzy firm i instytucji współpracujących ze strażą pożarną a przede wszystkim wyróżnieni i awansowani strażacy.

Podczas wojewódzkich uroczystości Dnia Strażaka awansowano 17. strażaków Państwowej Straży Pożarnej, Medalami za Długoletnią Służbę odznaczono 32. strażaków, Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej 12. strażaków. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji za szczególne zaangażowanie podczas wykonywania obowiązków służbowych wyróżnił nagrodą pieniężną 2. funkcjonariuszy PSP a Komendant Główny PSP również 2. funkcjonariuszy i 8. strażaków wyróżnił dyplomem za wzorową postawę i wysokie osiągnięcia w realizacji zadań służbowych. Komendant Główny PSP na wniosek Kapituły Medalu Honorowego im. Józefa Tuliszkowskiego nadał tenże medal dwóm strażakom z województwa opolskiego. Uchwałą Zarządu Głównego ZOSP RP odznaczono Złotym Znakiem Związku 5. druhów OSP a uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczono 5. strażaków. Ponadto uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Warszawie odznaczono 14. emerytów straży pożarnej odznaką Zasłużony dla Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas uroczystości wręczono sztandar dla Zarządu Wojewódzkiego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej.

Po uroczystości dzieci miały możliwość sprawdzenia swoich sił na torze do sportu pożarniczego za co otrzymały nagrody. Ponadto przygotowano dla nich nich baloniki. Goście i uczestniczący w uroczystości strażacy oraz chętni skosztowali grochówki.

Informacja o Komendzie Powiatowej PSP w Prudniku

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Prudniku, będąca gospodarzem tegorocznych wojewódzkich obchodów „Dnia Strażaka”, ochrania obszar 572 km2 stanowiący teren gmin Prudnik, Biała, Głogówek i Lubrza tworzących powiat prudnicki, na którym zamieszkuje blisko 60 tys. mieszkańców.

10 czerwca 1945 r. należy uznać, jako historyczną datę utworzenia Miejskiej Zawodowej Straży Pożarnej w Prudniku, której pierwszym Komendantem był Benjamin Szwankie. W obecnej chwili w siedzibie prudnickiej komendy usytuowanej na ulicy Legionów, zatrudnionych jest 54. funkcjonariuszy oraz 2. pracowników cywilnych. Od 1 maja 2002 r. stanowisko Komendanta Powiatowego PSP w Prudniku piastuje bryg. mgr inż. Mirosław Jelonek. Sprzętowy potencjał ratowniczo-gaśniczy, którym dysponują prudniccy strażacy stanowią:

• 2 ciężkie samochody gaśnicze tj.: GCBA 9,5/50 scania G440 oraz GCBA 5/36 scania P380
  • 1 średni samochód gaśniczy tj.: GBA 2,5/16 star 14.220
  • 1 lekki samochód ratowniczo-gaśniczy tj.: SLRt iveco turbo daily
  • 1 samochód specjalny podnośnik z drabiną tj.: SHD-21 volvo FL 614
  • 2 samochody operacyjne tj.: SLOp Skoda Octavia oraz SLOp kia sportage 4x4
  • 4 samochody kwatermistrzowskie tj.: SLKw daewoo lanos, SLKw land rover 4x4, SLKw lublin oraz SKw star 200
  • łódź motorowa mercury oraz pozostały sprzęt tj. agregaty pompowe, proszkowe i przyczepy specjalne z wyposażeniem.

Do najważniejszych akcji ratowniczo-gaśniczych w okresie funkcjonowania Państwowej Straży Pożarnej w latach 1992 - 2011, w których czynny udział brali prudniccy strażacy zaliczyć należy:

• 26 sierpnia 1992 r. - pożar 9 500 ha kompleksu leśnego w Kuźni Raciborskiej,
  • 29 sierpnia 1992 r. - pożar lasu w leśnictwie Dębowiec,
  • 17 lutego 1994 r. - pożar zakładu produkcyjnego „DAGO” w Głogówku,
  • 6 lipca 1997 r. - powódź „stulecia” na obszarze województwa opolskiego,
  • 6 stycznia 2001 r. - pożar w obiekcie dyskoteki „Papa Joe” w Twardawie,
  • 6 września 2007 r. - powódź na terenie gminy Głogówek,
  • 4 lutego 2008 r. - pożar kompleksu hotelarskiego „Zielona Zatoka” w Łączniku,
  • 18 maja 2010 r. - akcja powodziowa na terenach województw opolskiego i świętokrzyskiego.

Opracowanie: bryg. Adam Janiuk i kpt. Piotr Sobek
Zdjęcia: st. asp. Radosław Gruca