18.02.2019r. Godz. 13:18Bieżące interwencje

Wprowadzenie nowego samochodu dla OSP Kłodnica

dodano: 15 stycznia 2018 o 17:01 | ostatnia aktualizacja: 15 stycznia 2018 o 17:01 | kategoria: Uroczystości

W dniu 15 stycznia br. o godz. 14.00 na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu obyła się uroczystość wprowadzenia do podziału bojowego nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Kłodnica.

Wprowadzenie nowego samochodu dla OSP Kłodnica

W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście tj.:
- Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej – Katarzyna Czochara
- p.o. Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP – bryg. Krzysztof Kędryk
- Komendant Powiatowy Policji mł. insp. Wiktor Chałupa
- Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kędzierzynie – Koźlu – ppłk. Andrzej Mudrak
- Dyrektor aresztu śledczego w Kędzierzynie – Koźlu – mjr Wojciech Didziec
- Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kedzierzynie – Koźlu – bryg. w st. spocz. Zygfryd Steuer

 

Wartość zakupionego sprzętu to 809 832,00 zł. z czego 310.000,00 zł finansowano z dotacji krajowego systemu ratowniczo- gaśniczego, a pozostałą kwotę 499832,00 zł wydatkował Urząd Miasta w Kędzierzynie-Koźlu.

Krótki rys historyczny OSP Kłodnica.

Ochotnicza straż pożarna „Kłodnica” powstała w 1892r. po serii dużych pożarów na terenie powiatu kozielskiego, które spowodowały duże straty materialne.
W dniu 28 sierpnia 1897 roku strażacy zorganizowali pierwsze zawody pożarnicze, na które zaproszono jednostki OSP Koźle, Gościęcin, Polska Cerekiew, Pawłowiczki i Grudynia Wielka. Początkowy okres działalności  jednostki jest godny podkreślenia gdyż ze skromnych środków finansowych strażacy potrafili zbudować strażnicę, urządzenia zaopatrzenia wodnego oraz zakupiono niezbędne wyposażenie i sprzęt pożarniczy. Wszystko to znacznie poprawiło bezpieczeństwo przeciwpożarowe na terenie Kłodnicy.
Nową kartę w historii OSP Kłodnica jest okres po 1945 roku gdyż I i II wojna światowa zniszczyła dorobek wielu lat działalności. W 1946 roku odbudowano zniszczoną remizę i kompletowano nowy sprzęt pożarniczy.
Nowy zarząd wybrano w 1948 roku, który bardzo rozwinął działalność jednostki, organizowano wiele imprez kulturalnych jak i poprawiających sprawność strażaków. Z uzyskanych dochodów zakupiono samochód pożarniczy. W 70 rocznicę powstania  jednostki otrzymała od społeczeństwa Kłodnicy sztandar w uznaniu szczególnych zasług Ochotniczej Straży Pożarnej „Kłodnica”.

W roku 1992 kilka dni po obchodach 100 rocznicy istnienia jednostka rozpoczął się pożar lasu w Kuźni Raciborskiej podczas którego zginął druh OSP Kłodnica Andrzej Malinowski.

Od 1995 roku  jednostka należy do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

Kolejne zniszczenia  strażnicy jak i całego sprzętu ratowniczo – gaśniczego jednostka poniosła  podczas powodzi w lipcu 1997 roku. Dzięki pieniądzom z różnych instytucji, pomocy strażaków z gminy Piaseczno oraz zaangażowaniu  członków  wyremontowano  remizę oraz zakupiono nowoczesny sprzęt ratowniczo – gaśniczy.

W 2010 roku podczas powodzi, która nawiedziła  miasto w maju i w czerwcu,  strażacy przepracowali setki godzin ratując mienie oraz umacniając wały, pompowali wodę z zalanych terenów oraz rozwozili żywność dla poszkodowanych.

Zaangażowanie jednostki OSP Kłodnica w działalność kulturalną jak i operacyjną zostało docenione przez samorząd oraz komendanta głównego PSP. Jednostka otrzymała środki z budżetu miasta oraz dotację z krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego i w grudniu 2017 roku zakupiła nowy średni samochód ratowniczo – gaśniczy.

 

Opracował:
st. kpt. Łukasz Olejnik
oficer prasowy OKW PSP

 mł. bryg. Leszek Morkis
oficer prasowy KP PSP w K-Koźlu