13.12.2018r. Godz. 14:52Bieżące interwencje

Wsparcie straży pożarnej dla WOŚP

dodano: 13 stycznia 2014 o 11:01 | ostatnia aktualizacja: 13 stycznia 2014 o 12:01 | kategoria: Wydarzenia

W niedzielę miał miejsce 22. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na Opolszczyźnie we wspólne granie zaangażowali się strażacy ochotnicy i strażacy z Państwowej Straży Pożarnej. Opolski komendant wojewódzki PSP wystawił na licytację przejście w pełnym wyposażeniu strażaka (ubranie specjalne, aparat powietrzny) przez najnowocześniejszą w straży pożarnej w Polsce treningową komorę dymową.

Wsparcie straży pożarnej dla WOŚP

W większości powiatów naszego województwa strażacy wspierali działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Opolu, przy nowo otwartym centrum wystawienniczo-konferencyjnym, prowadziliśmy szkolenia z pierwszej pomocy na fantomach i wyjaśnialiśmy rolę Miśka Ratownika, który jest na wyposażeniu pojazdów straży pożarnej. Akcja "Miś Ratownik w każdym samochodzie ratowniczym straży pożarnej" jest o tyle ciekawa, że tak jak działania WOŚP, opiera się jedynie na dobrej woli osób, które te miśki nam przekazują i poza tym jest ciągła. Od kilku lat dostajemy pluszaki z Domu Matki i Dziecka w Grudzicach, za co serdecznie dziękujemy.

Również przy centrum wystawienniczo-konferencyjnym mieliśmy przyjemność powiadomić oglądających nas widzów TVP, że Opolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Karol Stępień przekazał na licytację na Allegro: przejście w pełnym wyposażeniu strażaka przez najnowocześniejszą w straży pożarnej w Polsce treningową komorę dymową. Opis komory dymowej i licytacji jest we wcześniejszym artykule, a tutaj jest link do aukcji. Warto skorzystać i poczuć się jak prawdziwy strażak. Sprzęt szkoleniowy straży pożarnej nie jest powszechnie udostępniany, więc możliwe, że taka okazja się już nie powtórzy.

Na Rynku w Opolu strażacy z komendy miejskiej PSP zorganizowali pokaz ratownictwa wysokościowego i uczyli udzielania pierwszej pomocy. Była możliwość zapoznania się z wyposażeniem współczesnej straży pożarnej i jej przygotowaniem do udzielania pomocy ludziom na lądzie, wodzie, pod wodą i na wysokości.

Duże wsparcie miała Orkiestra ze strony strażaków z powiatu namysłowskiego. Uczestniczyli oni w akcji „Megafon" nagłośniając działania WOŚP z samochodów. Dzieci w Namysłowie miały możliwość przejechania się samochodem pożarniczym na sygnałach, można było prądem wody trafić w tarczę i ją obrócić oraz trafić do tarczy zalewowej i napełnić zbiornik wodą (jak na zawodach OSP i PSP). Można też było podziwiać panoramę Namysłowa z kosza pożarniczego podnośnika hydraulicznego na wysokość około 25 metrów, ale z pełnym zabezpieczeniem i ze strażakiem w koszu. Strażackie pojazdy uczestniczyły w przemarszu korowodu WOŚP ulicami Namysłowa. Strażacy, jak w całej Polsce, zabezpieczali pokaz ogni sztucznych zwany „Światełko do nieba”. Jednostka OSP Pokój przeprowadziła pokaz udzielania pierwszej pomocy oraz zabezpieczała „Światełko do nieba” a OSP Starościn i OSP Świerczów przeprowadziła pokaz udzielania pierwszej pomocy, sprzętu strażackiego a także zabezpieczała „Światełko do nieba”.

W powiecie oleskim w Praszce zorganizowano pokaz działań ratowniczych z zakresu ratownictwa drogowego z udziałem także PRM i Policji. Scenariusz przewidywał wypadek 3. samochodów i 6. osób poszkodowanych. W ćwiczeniach brały udział JRG Olesno SLOp, OSP Praszka GCBA 4,5/16, GLBA 1/8, OSP Gorzów GBA Rt 1,6/16, PRM - 2 pojazdy, Policja - 2 pojazdy.

W powiecie prudnickim strażacy z komendy powiatowej PSP włączyli się w zbiórkę pieniędzy przy współpracy z Prudnickim Ośrodkiem Kultury. Zaprezentowano walory taktyczno – techniczne samochodu ratowniczo-gaśniczego na podwoziu scania oraz umożliwiono zapoznanie się z typowym oraz specjalistycznym sprzętem pożarniczym stosowanym przez strażaków podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. Strażacy prezentowali ubrania specjalne oraz specjalistyczne kombinezony gazoszczelne używane przez strażaków podczas akcji ratowniczo – gaśniczych, wyjaśniali zainteresowanym arkana służby pożarniczej oraz odpowiadali na pytania związane z zawodem strażaka. Osoby, które zasilały puszki wspomagających akcję wolontariuszy WOŚP mogły przymierzyć strażacki hełm. Przeprowadzono pokaz i szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy, w tym RKO na fantomie osoby dorosłej.

W powiecie kluczborskim strażacy z OSP Byczyna prowadziła działania zabezpieczające na terenie miasta Byczyna a członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych OSP z gminy Kluczbork uczestniczyli  z zbiórce pieniędzy.

W Kędzierzynie-Koźlu odbyły się pokazy działań ratowniczych, w tym udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Strażacy uczestniczyli w widowisku „Światełko do nieba” oraz zabezpieczali okolicznościowe koncerty oraz imprezy towarzyszące. W działaniach WOŚP zaangażowały się 3 jednostki ochotniczych straży pożarnych z Polskiej Cerekwi, Starej Kuźni oraz z Kędzierzyna-Koźla.

Podobne działania wspierające Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy prowadzili strażacy również w Strzelcach Opolskich, Brzegu i Głuchołazach.