22.02.2019r. Godz. 09:47Bieżące interwencje

Wyróżnienie strażaka za godną naśladowania postawę

dodano: 6 maja 2016 o 11:05 | ostatnia aktualizacja: 11 maja 2016 o 13:05 | kategoria: Uroczystości

W dniu 5 maja br. odbyła się uroczysta zmiana służby w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 2 w Opolu w której brał udział komendant wojewódzki PSP bryg. Marek Kucharski oraz momendant miejski w Opolu bryg. Paweł Kielar.

Wyróżnienie strażaka za godną naśladowania postawę

Podczas uroczystości wyróżniony został st.ogn. Teodor Hamerski - strażak pełniący służbę w JRG 2. Okazją do wyróżnienia była akcja ratowniczo - gaśnicza, w której strażak wykazał się wielkim zaangażowaniem i postawą godną do naśladowania. W dniu 17 marca 2016 r., kiedy pełnił obowiązki dowódcy na samochodzie specjalnym autodrabinie pożarniczej pojazd został zadysponowany do pożaru mieszkania w Opolu. Zastęp, którym dowodził st.ogn. Teodor Hamerski przybył na miejsce zdarzenia jako pierwszy. W trakcie prowadzonego rozpoznania wstępnego dowódca zastępu zauważył kłęby dymu wydobywające się z okna mieszkania. Z szybkiego wywiadu z mieszkańcami ustalił, że w mieszkaniu prawdopodobnie znajduje się lokator. Bez chwili zastanowienia podjął decyzję o odstąpieniu od zasad działania powszechnie uznanych za bezpieczne i nie zważając na grożące mu niebezpieczeństwo postanowił natychmiast wejść do palącego się mieszkania. Po dotarciu na II piętro zauważył w znacznym zadymieniu dwóch mężczyzn (sąsiadów), którzy już zdążyli wyważyć drzwi do mieszkania. Jeden z nich podjął próbę ratowania lokatora. St. ogn. Teodor Hamerski świadomy zagrożenia wynikającego z braku asekuracji, a także braku sprzętu ochrony dróg oddechowych postanowił stosując możliwe środki bezpieczeństwa wejść do mieszkania. Wyprowadził najpierw pierwszego mężczyznę, a następnie bez zawahania wrócił do mieszkania, w którym panowała już bardzo wysoka temperatura i duże stężenie toksycznych produktów spalania, i ewakuował nieprzytomnego poszkodowanego. Podczas opisanego wyżej zdarzenia st. ogn. Teodor Hamerski z narażeniem własnego zdrowia i życia, wykorzystując posiadane umiejętności i doświadczenie zawodowe uratował życie zagrożonych osób.

Na uwagę zasługuje fakt, że podczas swojej 25 letniej służby, strażak wielokrotnie wykazywał się profesjonalizmem, męstwem, ogromną odwagą i postawą godną do naśladowania.

Opracowanie:
KM PSP Opole

Zdjęcia:
Łukasz Nowak, KM PSP Opole

Opublikował:
bryg. Adam Janiuk
oficer prasowy OKW PSP