15.02.2019r. Godz. 19:53Bieżące interwencje

XIV konferencja naukowo-techniczna Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych

dodano: 6 listopada 2015 o 13:11 | ostatnia aktualizacja: 9 listopada 2015 o 14:11 | kategoria: Wydarzenia

4 listopada 2015 r. w Kędzierzynie-Koźlu odbyła się XIV Konferencja Naukowo-Techniczna pod hasłem "Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych”. Obecny na konferencji komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz podkreślał fakt zasadniczej poprawy bezpieczeństwa procesowego w ostatnich latach. 

XIV konferencja naukowo-techniczna Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych

"Patrząc na dyrektywę np. Seveso III możecie mieć Państwo satysfakcję, że zdarzeń awaryjnych jest coraz mniej. Pamiętamy również, że pierwsze grupy ratownictwa chemicznego powstawały właśnie w zakładach. Ważna jest umiejętna ocena ryzyka oraz zgłaszanie nowych pomysłów, które już teraz wchodzą na arenę międzynarodową. To jest nasze nowe zadanie – kreowanie nowych pomysłów. Temu również służy konferencja, która ma przynieść nowy bagaż wiedzy zarządzania bezpieczeństwem" – powiedział komendant główny PSP. Gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz zwrócił uwagę również na fakt, że oddanie Gazoportu w Świnoujściu to duże wyzwanie stojące przed polskim przemysłem również w zakresie bezpieczeństwa. "Uważam, że będzie bezpieczny i nie stworzy zagrożenia" – dodał na zakończenie.

Artur Kopeć, członek Zarządu Grupy Azoty SA przypomniał, że konferencja ta zorganizowana jest, by rozmawiać o bezpieczeństwie zakładu i pracowników. Podkreślił jednocześnie, że Grupa Azoty bardzo aktywnie zwraca uwagę na wszelkie aspekty bezpieczeństwa, realizując szereg projektów. "Chcemy dzielić się naszym bezpieczeństwem, a po konsolidacji Grupy, konsolidacja bezpieczeństwa następowała bardzo naturalnie" – powiedział.

Powodem spotkania w Kędzierzynie-Koźlu są również obchody 40-lecia Ratownictwa Chemicznego Grupy Azoty ZAK SA. Tu także 5 lat temu Zakłady Azotowe w Kędzierzynie przyłączono do Grupy Azoty. Kolejny powód to fakt, że Grupa Azoty Kędzierzyn – honorowy gospodarz konferencji – od dawna była jednym z liderów bezpieczeństwa. Lideruje w kwestiach wdrożeń nowych rozwiązań bhp, jak również charakteryzuje się najmniejszą wypadkowością w całej Grupie.

Gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, przebywając w Kędzierzynie-Koźlu, wizytował również tamtejszą Komendę Powiatową PSP oraz JRG nr 1 i JRG nr 2 – wszystkie budynki są po procesie termomodernizacji.

XIV Konferencja Naukowo-Techniczna "Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych" trwać będzie do 6 listopada br. Podczas konferencji, uczestnicy mogą zwiedzić 16 stoisk, na których prezentowane są nowoczesne narzędzia i systemy oceny stanu bezpieczeństwa zakładów przemysłowych.

Honorowym gospodarzem konferencji jest Grupa Azoty ZAK.SA, a organizatorem – firma BMP, wydawca magazynu "Chemia Przemysłowa" i portalu kierunekchemia.pl.

Opracowanie: mł. bryg. Katarzyna Boguszewska, KG PSP, na podstawie informacji zamieszczonych na www.kierunekchemia.pl

Zdjęcia: http://www.kierunekchemia.pl/konferencja,1635,21750.html

Opublikował: bryg. Adam Janiuk KW PSP Opole