18.10.2017r. Godz. 14:54Bieżące interwencje

Zbiórka krwi „SpoKREWnieni służbą” w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

dodano: 2 marca 2017 o 09:03 | ostatnia aktualizacja: 3 marca 2017 o 14:03 | kategoria: Inne

W ramach akcji funkcjonariusze służb podległych MSWiA, w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, oddają krew chorym i ofiarom wypadków. - Jesteśmy spokrewnieni służbą z tymi, którzy zapłacili najwyższą cenę za to, żeby Polska mogła być wolna – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas inauguracji ogólnopolskiej zbiórki krwi „SpoKREWnieni służbą”.

Zbiórka krwi „SpoKREWnieni służbą” w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Akcja została zainaugurowana 1 marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ta data została wybrana nieprzypadkowo. To święto państwowe ustanowione na cześć żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy przelewali krew w obronie niepodległości Polski. Stawiali oni opór sowietyzacji i podporządkowaniu Ojczyzny Związkowi Radzieckiemu. – Jesteśmy spokrewnieni służbą z tymi, którzy zapłacili najwyższą cenę za to, żeby Polska mogła być wolna. Dlatego dziś w czasach pokoju oddajemy hołd Żołnierzom Wyklętym, ale także staramy się pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują – chorym i ofiarom wypadków - powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji.

Przed budynkiem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji krew oddawali policjanci, strażacy, strażnicy graniczni oraz funkcjonariusze BOR. Szef MSWiA zaznaczył, że zbiórka krwi jest akcją ogólnopolską i choć zainicjowali ją funkcjonariusze, to może w niej wziąć udział każdy. - Zachęcam wszystkich do udziału w akcji „SpoKREWnieni służbą”. Akcja ma charakter otwarty. Oddawanie krwi to przekazywanie daru życia – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Ogólnopolska zbiórka krwi „SpoKREWnieni służbą” odbywa się pod patronatem szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka na terenie całej Polski. Krew będzie można oddawać podczas akcji w każdym województwie przez cały marzec. – Dziś krew można oddać przed siedzibą Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy oraz przed Komendami Wojewódzkimi Policji w Krakowie i w Gdańsku. Najbliższe zbiórki w ramach naszej akcji to też m.in. zbiórka w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie już w ten piątek. I tak przez cały marzec w całej Polsce – zapowiedział minister.

Funkcjonariusze służb podległych MSWiA oddają krew od lat. Z własnej inicjatywy pomagają chorym i potrzebującym. W każdej ze służb działają kluby honorowych dawców krwi. Na przykład „Klub Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Głównej Straży Granicznej” istnieje od 5 lat.

Źródło: MSWiA

Zdjęcia: st. kpt. Małgorzata Romanowska, Wydział Prewencji Społecznej KG PSP