21.11.2017r. Godz. 07:12Bieżące interwencje

Zdarzenia związane z silnym wiatrem (Orkan Grzegorz)

dodano: 29 października 2017 o 10:10 | ostatnia aktualizacja: 31 października 2017 o 10:10 | kategoria: Wydarzenia

Podsumowanie zdarzeń związanych z silnym wiatrem na terenie woj. opolskiego w dniu 29 października 2017 roku.

Zdarzenia związane z silnym wiatrem (Orkan Grzegorz)

W nocy z 28/29 października 2017 roku zgodnie z ostrzeżeniami IMGW pojawił się silny wiatr (Orkan Grzegorz). Województwo opolskie również w znaczny sposób odczuło siłę tego potężnego żywiołu. W chwili obecnej (godz. 19:00) sytuacja się ustabilizowała, strażacy kończą usuwać skutki tego potężnego żywiołu.

W wyniku silnego wiatru o godzinie 7:44 w miejscowości Dobrzeń Wielki (powiat opolski) doszło do zdarzenia drogowego z udziałem 2 osób. Na poruszający się samochód osobowy vw passat spadł duży konar drzewa, który uszkodził dach pojazdu. W wyniku tego zdarzenia kierowca poniósł śmierć, a pasażer został przewieziony do szpitala. W działaniach brało udział 5 zastępów straży pożarnej.

W miejscowości Kadłubiec (gmina Leśnica) w wyniku silnego wiatru z dachu budynku gospodarczego oderwała się blacha trapezowa na powierzchni ok 100 m2. Na budynku gospodarczym znajduje się naruszona pozostała część blachy (ok 30 m2). Działania Straży polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, usunięciu blachy z drogi gminnej po przez pocięcie jej na mniejsze kawałki przy użyciu mechanicznych pił do cięcia betonu i stali i ułożeniu w bezpiecznym miejscu, usunięciu naruszonej blachy z dachy budynku gospodarczego i ułożeniu w bezpiecznym miejscu. Wstępne straty oceniono na 50 tys. zł.

W Opolu pod wpływem podmuchu silnego wiatru oderwany został daszek balkonowy z ostatniego piętra budynku wielorodzinnego.Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, po sprawieniu drabiny mechanicznej ratownicy przy pomocy pilarki do cięcia stali i betonu po kawałku usunęli konstrukcję daszku. Pocięty daszek pozostawiono w miejscu bezpiecznym. Wstępne straty oceniono na 30 tys. zł.

W miejscowści Smogorzów Dyżurny SKKP w Namysłowie otrzymał zgłoszenie o poderwaniu dachu na budynku szkoły. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że dach budynku szkoły pokryty styro-papą uległ poderwaniu przez silne podmuchy wiatru. Zabezpieczono miejsca zdarzenia, zabezpieczenie pokrycia dachu przez obciążenie elementami betonowymi z wykorzystaniem ładowarko- koparki, wydzielenie strefy wokół szkoły. Wstępne straty oceniono na 30 tys. zł.

Ponadto w wyniku silnego wiatru uszkodzone zostały:
- budynki mieszkalne – 62
- budynki gospodarcze – 24
- samochody - 12
- obiekty sakralne - 4

Poniżej zestawienie interwencji związanych z silnym wiatrem (orkan Grzegorz) na terenie województwa opolskiego na godzinę 22:00.

KM/KP ilość zdarzeń
KM Opole 118
KP Brzeg 57
KP Głubczyce 66
KP K-Koźle 25
KP Kluczbork  13
KP Krapkowice 22
KP Namysłów 9
KP Nysa 120
KP Olesno 12
KP Prudnik  41
KP Strzelce Op. 28
RAZEM 511

W zdarzeniach udział brało 669 zastępów, tj. 2981 strażaków.

Opracował:
kpt. Łukasz Olejnik – oficer prasowy