22.06.2017r. Godz. 20:22Bieżące interwencje

Niepełnosprawni

Informacja dla osób niedosłyszących, głuchych i głuchoniemych porozumiewających się językiem migowym.

Strażak Państwowej Straży Pożarnej zatrudniony w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Opolu ukończył specjalistyczny kurs języka migowego, zorganizowany przez Opolski Oddział Polskiego Związku Głuchych. Kurs przeznaczony był dla pracowników służb społecznych, którzy w swojej pracy mogą mieć kontakt z osobami posługującymi się językiem migowym. Pracownik urzędu zna język migowy na poziomie podstawowym, lecz w stopniu wystarczającym, by pomóc każdej osobie głuchej lub głuchoniemej, która przyjdzie do Komendy PSP.
Funkcjonariusz PSP służy pomocą w porozumiewaniu się i uzyskaniu potrzebnych informacji.

Ponadto w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi na rzecz osób niepełnosprawnych podjęto współpracę z Opolskim Oddziałem Polskiego Związku Głuchych w zakresie realizacji projektu ,, Krok ku bezpieczeństwu – wdrożenie technologii informacyjno-komunikacyjnych przez Państwową Straż Pożarną w woj. opolskim” . Osoby z upośledzeniem słuchowym poprzez wypełnienie deklaracji mogą przystępować do tzw. systemu e-zgłoszenia umożliwiającego zgłaszanie przez nich pożarów lub wypadków. Informacje z wiadomości SMS przekierowywane są na pulpit dyspozytorski Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu, gdzie dyżurny zadysponuje właściwą terytorialnie jednostkę Państwowej Straży Pożarnej, a jeśli będzie taka potrzeba zaalarmuje dyspozytora Państwowego Ratownictw Medycznego.

Zgłoszenia alarmowe za pomocą SMS-ów należy kierować na numer +48602156532. Numer ten obsługuje teren całego województwa opolskiego.

Informacja dla osób niedowidzących i z wadami wzroku.

Strona internetowa Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu /psp.opole.pl/ posiada wersje wysokokontrastową dla osób niedowidzących i z wadami wzroku.

Obsługa niepełnoprawnych interesantów z dysfunkcjami narządu ruchu.

W większości jednostek PSP woj. opolskiego obsługa osób niepełnosprawnych zapewniona jest przez dostępny z zewnątrz obiektu domofon, który umożliwia bezpośredni kontakt dyspozytorami Państwowej Straży Pożarnej.